Mezinárodní noc pro netopýry probíhá pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS), a to již od roku 1997. Původně se konala pouze v evropských zemích, v roce 2012 se rozšířila i na další kontinenty a stala se tak akcí celosvětovou.
Netopýří noc v Mikulově 2003 Netopýří noc na Šelmberku 2004
V České republice se první netopýří noc uskutečnila v roce 1998 na čtyřech místech. V dalších letech pak počet lokalit i návštěvnost akcí rychle narůstaly. Netopýří noc se stala tradicí, která oživuje konec léta a vzbuzuje rostoucí zájem veřejnosti. V současnosti si zájemci mohou vybrat z více než 50 zajímavých míst po celé ČR, kde se každoročně celkově sejde několik tisíc lidí.
![](https://www.netopyrinoc.cz/wp-content/uploads/2021/07/graf-pocet-lokalit-MNN.jpg)
![](https://www.netopyrinoc.cz/wp-content/uploads/2021/07/graf-pocet-navstevniku-MNN.jpg)
Víte, že…?
- V současnosti se Mezinárodní noc pro netopýry koná ve více než 30 státech světa a další stále přibývají.
- Řada lokalit u nás má dlouhou tradici netopýřích nocí, akce zde probíhají opakovaně každý rok (např. jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Panský lom v Liberci od roku 1998, Chýnovská jeskyně a jeskyně Na Špičáku od roku 2001, hrad Týnec nad Sázavou od roku 2004).
- Dlouholetým aktivním organizátorem netopýřích nocí a propagátorem ochrany letounů byl prof. Jiří Gaisler z Masarykovy univerzity v Brně (1934-2014), jeden z nejvýznamnějších evropských chiropterologů.