Reportáž z Mezinárodní noci pro netopýry 2020

V roce 2020 se v České republice Mezinárodní noc pro netopýry uskutečnila již po čtyřiadvacáté. Dohromady bylo i přes značná omezení související s epidemií onemocnění covid-19 zorganizováno 45 akcí, které navštívilo celkem 3 159 účastníků. Program tradičně zahrnoval přednášky o netopýrech doplněné ukázkami metod jejich výzkumu – zejména odchyty do sítí nebo sledování netopýřích hlasů pomocí ultrazvukových detektorů. Na některých místech byli demonstrováni také ochočení handicapovaní netopýři. Pro děti byly většinou připraveny soutěže nebo kvízy, pro všechny zájemce pak noční prohlídky hradů, zámků či blízkých jeskyní a štol. Jak to vypadalo, si můžete prohlédnout v následující fotogalerii:

U ústí Ledové jeskyně Naděje v Lužických horách měli návštěvníci tradičně šanci vidět ukázky metod výzkumu netopýrů, vyslechnout přednášku s promítáním diapozitivů, seznámit se s důvody a způsoby ochrany netopýrů a malí odvážlivci dostali i možnost vypustit menší druhy odchycených netopýrů zpět na svobodu.
Také v Panském lomu u Liberce probíhal ukázkový odchyt netopýrů do sítí a i zde měli účastníci možnost pomáhat s jejich vypouštěním.
Organizátoři tradiční Netopýří noci na dole Jeroným připravili pestrý program skládající se z možnosti navštívit putovní výstavu ČESON “Netopýři tajemní a zranitelní”, podvečerních prohlídek dolu. přednášky o dole a také o netopýrech. (foto: Michael Rund, Muzeum Sokolov p.o. KK)
Vzhledem k deštivému počasí tentokrát neprobíhal odchyt netopýrů do sítí, ale návštěvníci nebyli o živé netopýry ochuzeni, protože Přemysl Tájek z CHKO Slavkovský les přivezl netopýry odchycené do odchytových budek, které bylo možné si zblízka prohlédnout a dokonce i opatrně pohladit.
(foto: Michael Rund, Muzeum Sokolov p.o. KK)
V Plšíkově učebně v Krásné Lípě vyráběly děti a jejich rodiče budky pro netopýry. Budky si účastníci odnesli domů i s instrukcemi pro jejich vyvěšení. Po odpolední rukodělné dílně následovala večerní přednáška o podzemí Šluknovského výběžku, které je významným zimovištěm netopýrů.
I v Prachovských skalách se účastníci mohli potkat jak s „místními“ netopýry odchycenými do sítí, tak s ochočenými hendikepovanými netopýry rezavými.
Účastníci detektorovací vycházky ve Svitavách si vyzkoušeli práci s ultrazvukovými detektory a přesvědčili se, že netopýry lze pozorovat i uprostřed města. Často zde využívají nejrůznější štěrbinové úkryty v budovách.
Noční atmosféra detektorovací vycházky v Rožnově pod Radhoštěm.
Ve Středisku ekologické výchovy Sluňákov u Olomouce se krmili ochočení hendikepovaní netopýři.
Také na hradě Orlík měli lidé možnost setkat se zblízka s ochočenými hendikepovanými netopýry rezavými a třeba si je i pohladit.
Na Orlíku nechyběla ani hravá soutěžní stezka pro děti, výtvarná dílna, přednáška a rovněž ukázka odchytu do sítí, kterou však předčasně ukončil vítr a déšť.
V ZOO Ostrava se návštěvníci seznámili také s literaturou o netopýrech, vyzkoušeli si jemnost odchytových sítí či sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Nechyběla ani výstava a setkání s živými netopýry i jejich příbuznými.
Na hrad v Týnci nad Sázavou zavítali i malí netopýři, kteří si mohli vyzkoušet své dovednosti a znalosti na netopýří stezce pro děti.
Součástí programu v Týnci nad Sázavou byla tradičně návštěva letní kolonie netopýra velkého v hradní věži, ukázka hendikepovaných netopýrů, přednáška s promítáním nebo vycházka s ultrazvukovými detektory k řece Sázavě, kde ukázkově lovili hmyz netopýři vodní, rezaví nebo hvízdaví.
V Centru Caolinum v Nevřeni na Plzeňsku se soutěžilo v malování i netopýřím osmiboji, při kterém si děti ověřili svoji obratnost, kreativitu i znalosti o životě netopýrů. Po přednášce a ukázce práce s detektorem následoval i odchyt do sítí, při kterém se podařilo odchytit tři druhy netopýrů – netopýra rezavého, hvízdavého a nejmenšího – a také dva druhy ptáků – ledňáčka říčního a konipase horského. A také zde se představili ochočení hendikepovaní netopýři. (foto: AOPK ČR, RP – Správa CHKO Český les)
Součástí programu Netopýří noci v ZOO Olomouc byla i putovní výstava o netopýrech zapůjčená MŽP.
Přednáška o životě našich i exotických letounů v ZOO Olomouc.
Přednáška doprovázená ukázkou odchycených netopýrů v ZOO Brno.
Ukázka rozmanitosti odchycených netopýrů v ZOO Brno – náš největší druh netopýr velký a pro porovnání jeden z nejmenších druhů – n. hvízdavý.
Ukázka hendikepovaných netopýrů v záchranné stanici AVES u Kladna.
Účastníci Netopýří noci v Berouně si mohli vyrobit vlastního netopýra na památku.
V lomu na Chlumu si zájemci mohli mimo jiné prohlédnout náhradní zimoviště pro nalezené netopýry v jedné ze štol.
V lomu na Chlumu proběhlo také malé netopýří představení. Nechyběla výtvarná dílna, komentované exkurze do podzemí nebo ukázky detektoringu.
Na přednášku ve Vodním domě v Hulicích navazoval další program včetně exkurzí do kontrolní štoly přehrady Švihov, tradičního zimoviště několika druhů netopýrů.
Tvořivá dílna v rámci Netopýří noci ve Sportovním areálu Hamr v Praze – Záběhlicích.
Příspěvek byl publikován v rubrice Reportáže a jeho autorem je Petra Schnitzerová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.